Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Substancje syntetyczne używane w kosmetykach naturalnych

D-Panthenol

INCI: Panthenol

D-Panthenol jest prowitaminą witaminy B5. Prowitamina oznacza, że substancja w organizmie, a także na skórze zostaje przetworzona w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy. Kwas ten pełni bardzo ważną rolę w procesie przemiany materii i występuje w niemal każdej komórce organizmu. Wystepuje w wątróbce, pszenicy, produktach zbożowych, jajkach, warzywach i drożdżach i wielu innych produktach żywnościowych. Dlatego niedobór tej witaminy właściwie nie wzstępuje. D-Panthenol stosowany zewnętrznie przyspiesza podział komórkowy komórek skóry, działa łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skóre, jest korzystny również dla skóry poparzonej. Działa na skórę leczniczo. Badania naukowe udowodniły, że D-Panthenol wnika wgłąb skóry, przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witamine B5 czyli kwas pantotenowy. Kwas pantotenowy dochodzi nawet do naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu wzrasta poziom witaminy B5 we krwi. D-Panthenol w kremach powoduje, że krem ma nie tylko działanie łagodzace czy lecznicze, ale również łatwiej się rozprowadza, poza tym dzięki temu, że może gromadzić wodę powoduje nawilżanie skóry. Dzięki temu skóra jest miękka i jędrna. D-Panthenol nie jest konserwowany i nie powoduje alergii, nie jest toksyczny, nie podrażnia skóry.

Do góry

Allantoina

INCI:Allantoin

Allantoina występuje w przyrodzie w korzeniu żywokostu lekarskiego, ale ta, która jest używana do produkcji kosmetyków pochodzi z laboratorium albo z fabryki. Allantoina działa na skórę leczniczo, dzięki niej skóra szybciej się regeneruje, a w przypadku ran i podrażnien szybciej powraca do zdrowia. Nadaje cerze zdrowy, delikatny wygląd. Jest stosowana jako substancja czynna w maściach i kremach przeciwtrądzikowych. Syntetyczna allantoina jest o wiele słabszym alergenem niż naturalna z korzenia żywokostu. Niemniej jednak osoby o wrażliwej cerze moga reagować na nią podrażnieniami i zaczerwieniami. Koncentracja w produkcie wynosi 0,1 do 0,5%. Rozpuszcza się w wodzie i może być podgrzewana do 100°C. Robiąc krem rozpuszcza się allantoinę w fazie wodnej kremu.

Do góry

Mocznik

INCI:Urea

Mocznik jest naturalną substancją uboczną przemiany białek w organizmie. Ma postać bezbarwnych i bezwonnych kryształków, które rozpuszczają się w wodzie i alkoholu. Cząsteczka mocznika rozpada się w temperaturze 140°C. Używany w kosmetykach mocznik pochodzi z laboratorium lub fabryki chemicznej. Wydalamy z moczem w ciągu dnia około 30 g mocznika, skóra zawiera go około 1%. Mocznik działa na skóre keratolitycznie czyli rozmiękcza keratynę warstwy rogowej naskórka, działa zmiękczająco. Działa przeciwświądowo. Jest hygroskopijny czyli przyciąga wodę i nie pozwala jej wyparować, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco. Mocznik powoduje, że skóra jest gładka i jędrna. W koncentracjach do 2% przyspiesza podział komórek warstwy ziarnistej skóry, a tym samym jej regenerację. W wyższych koncentracjach 5-10% działanie nawilżające mocznika wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy i dermatoz. Tonik z 10% mocznika działa przeciwbakteryjnie, co można wykorzystać przy cerze trądzikowej. Udowodniono eksperymentalnie, że myjąc się normalnymi mydłami czy żelami zawartość mocznika w skórze znacznie spada. Smarując skórę kremem zawierającym 5% mocznika jego koncentracja w skórze znacznie wzrosła. Jednak mimo, że wszyscy probanci myli się tym samym mydłem, a później smarowali tym samym kremem, to przyswajalność mocznika z kremu była u każdego inna.

Do góry

Witamina A

INCI:Retinol, Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate, Retinyl Propionate

Czysta witamina A (Retinol) nie jest wystarczająco stabilna, dlatego w kosmetykach używa się głównie pochodnej retinolu - Retinyl Palmitate. Witamina A, w dowolnej postaci, reguluje tworzenie się keratyny w skórze, włosach i paznokciach. Powoduje zgrubienie naskórka o 30%, co jest szczególnie ważne dla starzejącej się skóry, która z czasem robi się coraz ciensza i pomarszczona. Przyspiesza podział komórkowy, co powoduje szybszą regenerację skóry. Powoduje zmniejszanie się zmarszczek na skórze zniszczonej działaniem promieni słonecznych. Jest wymiataczem wolnych rodników tlenowych. Trwalość witaminy A (w postaci Retinyl Palmitate) wynosi w kosmetykach 8-14 dni. W kosmetykach robionych samodzielnie nie stanowi to żadnego problemu. Po dwóch tygodniach można zrobić nowy krem lub dołożyć do posiadanego kosmetyku kilka swieżych kropli witaminy A. W kupnych produktach przedłuża się trwałość witamin substancjami chemicznymi.

Do góry

Witamina C:

INCI: Ascorbic Acid

Witamina C ma postać żółtawych kryształków o bardzo kwaśnym smaku, rozpuszczalnych w wodzie. Witamina C ma działanie przeciwutleniające, jest wymiataczem wolnych rodników tlenowych. Użyta w kosmetykach zmniejsza głębokość zmarszczek, ma wpływ na syntezę kolagenu w skórze, ma działanie wybielające na skórę, przyspiesza gojenie się ran.

Do góry

Kwas hialuronowy lub hialuronian

INCI: Hyaluronic Acid

Kwas hialuronowy należy do grupy polisacharydów. Polisacharydy należą do grupy cukrów i znajdują się w wielu komórkach żywych organizmów. Posiada własciwość absorbowania dużej ilości wody. W czystej, syntetycznej postaci tworzy białe kryształki, które rozpuszczone w wodzie tworzą żel. Nawet bardzo rozcienczony kwas hialuronowy (0,2%) wykazuje konsystencję żelu. Dzięki tej właściwości kwas hialuronowy mośna znaleźć w stawach jako substancję smarującą. W medycynie kwas hialuronowy stosowany jest w chirurgii oka oraz przy leczeniu zapalenia stawów. W kosmetyce stosuje się kwas hialuronowy ze względu na jego umiejętność tworzenia na skórze cienkiej, niewidzialnej, przepuszczającej swiatło, elastycznej warstwy. Warstwa ta nie dopuszcza do utraty wilgotności w skórze. Dzięki niemu skóra jest gładka, elastyczna i jędrna. Skutki działania kwasu hialuronowego nie są jednak trwałe. Skóra ma lepszy wygląd tylko w czasie jego stosowania.

Aktualizacja 03.04.2006