Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Robienie mydła

Jak zrobić mydło we własnej kuchni?

Do zrobienia mydła potrzebne są NaOH (wodorotlenek sodu, sól kaustyczna), tłuszcz i woda (najlepiej destylowana) lub zastępczo inne płyny (herbata, mleko, kawa), dodatkowo rękawice, okulary ochronne, garnek emaliowany, który będzie używany tylko do robienia mydła (bardzo niezdrowo jest przyrządzać później jedzenie w takim garnku :-), no i coś niemetalowego do mieszania - ja używam drewnianej łyżki z długim trzonkiem, można też używać miksera, ale mi było szkoda przeznaczyć mikser tylko do robienia mydła.

A teraz krok po kroku do własnego, naturalnego mydła:

Do góry

Kalkulator

Powyższy przepis znalazłam na stronie www.naturseife.com. Wielokrotnie już go wypróbowałam i zawsze mam go pod ręką, jak robię mydło, na wypadek, gdybym czegoś zapomniała. Na wymienionej stronie jest wiele recept, a także bardzo wspaniała rzecz dla wszystkich, którzy chcą sami zrobić sobie mydło - kalkulator współczynników. Jak ktoś zna niemiecki, to szczerze polecam. A krótka instrukcja obsługi kalkulatora wraz ze słowniczkiem niemiecko-polskim jest tutaj. Trzeba podać ile i jakiego tłuszczu chce się użyć do zrobienia mydła, a kalkulator podaje ile trzeba do tego celu NaOH i wody. Podaje również ilość NaOH w zależności od ilości nieprzereagowanego (niezmydlonego) tłuszczu, jaką chcemy zachować. To znaczy, że nie cały tłuszcz reaguje z NaOH, część powinna zostać w "stanie tłustym". Przy 0-3% niezmydlonego tłuszczu mydło jest dosyć ostre i żrące, nie nadaje sie do mycia ciala, przy 4-10% wychodzi normalne mydło toaletowe, przy więcej niż 10% mydło jest miękkie i może szybko zjełczeć. Dlatego najlepiej zostać w tym środkowym przedziale.

Dodatki:

Barwniki:

Do nadania mydłu określonego koloru można dodać barwniki spożywcze, pigmenty mineralne, farby do wosku (świec). Również glinki nadają mydłu kolor. Zamiast wody można użyć do robienia mydła mocnego naparu lub odwaru ziołowego, który nada mu określony kolor. Można również eksperymentować z przyprawami (cynamon, papryka itd.) i innymi produktami spożywczymi, jak mleko czy miód.

Zapachy:

Do poperfumowania mydła można użyć olejków eterycznych lub olejków zapachowych. Ilośc trzeba wybrać według własnego nosa, olejki pachną z różną intensywnocią. Generalnie można przyjąć zasadę 10 ml olejku na 500 g tłuszczu w mydle. Osoby ze skłonnościami do alergii mogą zrezygnować z perfumowania mydła. Nie polecam rownież wlewania perfum do mydła. Perfumy są na alkoholu i to może zmienić całą konsystencję i strukturę robionego mydła.

Substancje peelingujące:

Tutaj można puścić wodze fntazji. Wszystko drobnoziarniste się nadaje: kasza kukurydziana, kawa, zmielone płatki owsiane, zmielone zioła, sól, cukier. To kilka propozycji.

Do góry

Aktualizacja 03.04.2006