Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

INCI

INCI = International Nomenclature of Cosmetic Ingredients

INCI to podstawa systemu mającego ujednolicić nazewnictwo składników kosmetycznych. Według INCI wszystkie użyte w produkcie surowce muszą być w ten sposób wyliczone, że substancje, których najwięcej w produkcie otwierają listę, a użyte w mniejszych koncentracjach występują na dalszych pozycjach.
Używane w INCI nazwy to mieszanka nazw chemicznych, angielskich, a także łacińskich nazw roślin.
Barwniki są ponumerowane według "Color-Index-Number" czyli w skrócie CI. Niestety w przypadku barwników INCI dopuszcza pewną niedokładność. Jeżeli dany produkt jest oferowany jako cała paleta kolorów - n.p. szminka w 15 różnych kolorach - to producent w spisie składników może wymienić wszystkie barwniki użyte w całej serii. Wówczas może dołożyć + lub - przed nazwą, co oznacza tylko tyle, że dany kolor może być składnikiem produktu, ale nie musi. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie barwniki użyto w konkretnym produkcie. Poza tym nie wszystkie barwniki mają jakiś numer CI, niektóre nazywają się zupełnie inaczej.
Użyte w kosmetykach substancje zapachowe nie muszą być wcale deklarowane. Wystarczy jeżeli producent określi je mianem "Fragrance", "Parfume" lub "Aroma".
Niedokładna czy nieścisła jest również deklaracja substancji roślinnych. W spisie składników podana jest wyłącznie nazwa rośliny, a nie w jakiej formie (wyciąg wodny, alkoholowy, olejowy, ekstrakt itd.) daną roslinę zastosowano. Nie wiadomo również jakie części rośliny zostały użyte. Ale może to tylko rozdzielanie włosa na czworo? Jeżeli producent zastosuje się do wymagaż INCI, to konsument po przestudiowaniu składu kosmetyku może sobie wyrobić zdanie o jego jakości, nawet jeżeli nie dysponuje szczegółowymi informacjami.

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M 
N  O  P  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

Aktualizacja 03.04.2006