Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Glinka zielona

Glinkę zieloną, a także białą, czerwoną i żółtą stosowano już od tysiącleci, jako lek na rozmaite dolegliwości. Tak naprawdę jednak jej lecznicze działanie nie jest ciągle do końca wyjaśnione. Najważniesze, że działa skutecznie, w naturalny sposób, bo jest naturalnym surowcem i nie wywołuje skutków ubocznych.

Wygląd:

Glinka zielona, dobrze zmielona w stanie suchym jest dosyć lotnym proszkiem o jasnym, szarozielonym kolorze. Mokra glinka ma ładny zielony lub turkusowy kolor. Swój zielony kolor zawdzięcza związkom żelaza i miedzi.

Do góry

Pochodzenie i skład:

Pochodzi ze skal krzemionkowo-aluminiowych. Posiada około 20 róznych soli mineralnych istotnych dla organizmu, takich jak sole: krzemu, magnezu, wapnia, potasu, fosforu, sodu i inne a także wiele mikroelementów i pierwiastków śladowych, m. in. selen, molibden, cynk. Jest wydobywana spod ziemi (ok. 70m) i suszona na słońcu. Ponieważ pokłady glinki znajdują się bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi, nie ulegają one wpływom cywilizacji i zatrucia środowiska naturalnego. Suszenie na słońcu zwraca glince jej magnetyczne właściwości, które może tracić przy wydobywaniu jej metalowymi narzędziami i urządzeniami.

Do góry

Właściwości:

absorpcyjne

Glinka ma postać miałkiego proszku dzięki czemu jej powierzchnia jest bardzo duża. Dodatkowo jej cząsteczki są naładowane ujemnie. Te cechy powodują, że glinka przyciąga cząsteczki dodatnie, a właśnie toksyny mają przeważnie ładunek dodatni. Glinka wiaże również produkty uboczne przemiany materii. Dzięki właściwościom absorbcyjnym glinki toksyny i niepotrzebne organizmowi produkty ubocznne zostają unieszkodliwione i wydalone. Własciwość ta przynosi pozytywne skutki zarówno przy stosowaniu glinki wewnętrznie jak i zewnętrznie. Ostatnio odkryto, ze glinka absorbuje również nadmiar promieniowania radioaktywnego wchłonietego przez organizm.

antyseptyczne

Glinka nie działa wybiórczo na konkretne bakterie, wirusy czy inne mikroorganizmy. Jej działanie charakteryzuje się tym, że zapobiega ich rozwojowi wzmacniając system immunologiczny organizmu.

regulujace pH

Glinka reguluje stosunek kwasowo-zasadowy w organizmie poprzez neutralizowanie szkodliwych substancji i eliminowanie nadmiernej ilości kwasów, tworzonych przy pracy mięśni i w procesie przemiany substancji azotowych.

Do góry

Działanie i zastosowanie:

Glinka zielona na zewnątrz i do wewnątrz

Działanie wewnętrzne:

Stosowana wewnętrznie oddziaływuje pozytywnie na układ trawienny. Jest pomocna przy rozwolnieniu, zaparciach, wzdęciach i hemoroidach. Działa oczyszczajaco - wiąże bakterie i wirusy, jak również szkodliwe produkty uboczne przemiany materii (gazy, toksyny). Dzięki swojej strukturze działa jak łagodny peeling na układ trawienny. Oczyszcza go z toksycznych osadów, które osadzają się na jego sciankach wewnętrznych, przez co dziaąa odtruwająco na cały organizm.
Działa przeciwbólowo przy zapaleniach, wrzodach, bólach zęba.
Korzystnie wpływa na osoby o wysokim ciśnieniu tętniczym.
Przyspiesza krzepnięcie krwi
Uzupełnia dietę w minerały, wzmacnia odporność organizmu.
Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadowa w organizmie.
Dzięki dużej zawartości krzemu działa pozytywnie na skóre, włosy, paznokcie.
Działa leczniczo w schorzeniach stawów, jajowodów, macicy i pęcherza moczowego.
Reguluje czynności gruczołów łojowych i regeneruje tkanki, polepsza ich odżywianie i ukrwienie, stąd wpływa na dobry wygląd skóry.

Do góry

Zastosowanie wewnętrzne:

Wewnętrznie glinkę stosuje się w następujący sposób:

Do góry

Działanie zewnętrzne:

Glinka zielona stosowana zewnętrznie działa na skórę dezynfekująco, absorbcyjnie, łagodząco i gojąco. Ma również właściwości czyszczące, oczyszczające, regenerujące, odżywcze i wzmacniające.
Dzięki swoim właściwościom działa leczniczo na skórę trądzikową, wypryski i wrzody. Dezynfekuje skórę, absorbuje sebum, bakterie i toksyny, zamyka pory, przyspiesza gojenie się ran. Skóra nabiera swieżego i zdrowego wyglądu.
Pozytywnie oddziaływuje również na skórę dojrzałą, zniszczoną lub skłonną do zmarszczek. Odżywia ją, wzmacnia i regeneruje, co zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.
Stosowana na uda i pośladki pomaga w walce z cellulitis.
Ogólnie wygładza i ujędrnia skórę.
Glinka zielona ma również działanie przeciwbólowe, można stosować ją w tym celu na zwichnięcia, złamania czy obrzęki. Okłady na czoło i kark łagodzą migrenę i bóle głowy, na ucho - bóle ucha, a wokół szyi bóle gardła.
Glinkę zieloną stosuje się również do okładów wyszczuplających i do zabiegów formowania sylwetki.
Można używać glinki do mycia twarzy, całego ciała, a także włosów. Glinka nie pieni się i myje bardzo łagodnie. Jest wskazana dla cery wrażliwej.
W medycynie ludowej stosowano glinkę na ukąszenia, oparzenia i stłuczenia.

Do góry

Zastosowanie zewnętrzne:

Maseczki:

Maseczki pobudzają krążenie, nawilżają i ujędrniają skórę, uspokajają nerwy.
Najprostrzą maseczką jest zmieszanie łyżeczki glinki z małą ilością wody, do uzyskania papki. Papka nie musi być gęsta. Taką papką smaruje się twarz i zostawia na 20-30 minut. Na maseczkę można położyć wilgotną husteczkę, żeby nie wyschła zbyt szybko.
Zamiast wody można do sporządzenia maseczki użyć herbaty ziołowej na przykład z krwawnika, skrzypu, dziurawca lub rumianku. Można przyrządzić ją z dodatkiem miodu, soku z cytryny lub octu jabłkowego. Taka maseczka jest szczególnie korzystna dla cery tłustej i trądzikowej.
Dla cery dojrzałej i suchej korzystne jest zmieszanie glinki zielonej z sokiem ogórkowym, marchewkowym, twarożkiem, oliwa z oliwek, olejem z zarodków pszennych.

Kąpiele:

Kąpiele mineralne stosuje się w ten sposób, że wsypuje się pół szklanki glinki do wanny z wodą do kąpieli. Po takiej kąpieli zaleca się nie wycierać się ręcznikiem, tylko owinąć się w ręcznik, jak skóra jest jeszcze wilgotna i wypocić się w łóżku.

Mycie włosów:

Do mycia włosów trzeba zmieszać glinkę z wodą do uzyskania konsystencji pasty. Taka pastę nanieść na włosy i głowę i dobrze wymasować. Poczekać kilka minut i spłukać.

Ciepłe okłady:

Pastą jak na maseczkę smaruje się chore miejsce (stawy, mięśnie, gardło, czoło, ucho itd.), następnie owija się je mokrym, ciepłym ręcznikiem. Położenie na okładzie termoforu wzmaga działanie okładu.

Płukanki:

Przy bólach gardła, zapaleniu migdałów czy anginie można robić płukanie gardła wodą lub herbatą z rozpuszczoną glinką. Łyżeczkę glinki rozpuszcza się w szklance ciepłej wody lub herbaty szałwiowej. .

Przy przyrządzaniu maseczek i napojów mineralnych z glinką zieloną bardzo ważne jest, by nie używać żadnych metalowych przedmiotów (łyżek, kubków itp.).

Do góry

Aktualizacja 03.04.2006