Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Oleje nieschnące

Olej awokado:

INCI: Persea americana
Znajduje zastosowanie w olejkach do skóry i masażu, w kremach do cery suchej, dojrzałej i wrażliwej. Zwieksza odporność skóry na działanie środowiska, Działa łagodząco, regenerująco i wygładzająco. Kremy osiągają swoją ostateczną konsystencję dopiero po kilku dniach. Ilość emulgatora można zmniejszyć o około 0,5- 1% jeżeli faza tłuszczowa zawiera olej awokado. Jeżeli olej awokado jest jedynym tłuszczem użytym w kremie, to taka emusja jest bardzo treściwa i doszć ciężka, aby ją trochę "odciążyć" można zmieszać olej awokado z innym olejem bazowym w stosunku 1:3. Najlepiej nadaje się do tego olej jojoba. Olej wokado twardnieje w niskich temperaturach (np. w lodowce). Można go podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z orzechów arachidowych:

INCI: Arachis hypogaea
Stosuje się go do olejków do ciała, do masażu i kąpieli, a także do kremów dla cery bardzo suchej, łuszczącej się, przy dermatozach, do pielęgnacji włosów i przeciwko łupieżowi. Ma miękką konsystencję, dobrze nadaje się do masażu, ponieważ nie jest szybko wchłaniany przez skórę. Może działać komedogennie. Można używać go zastępczo zamiast oleju z oliwek. Aby emulsje miały lżejszą konsystencję można zmieszać olej arachidowy z innym olejem bazowym w proporcji 1:2. Olej arachidowy można podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z orzechów laskowych:

INCI: Corylus avellana
Olej z orzechów laskowych zawiera wiele witamin i minerałów, jest naturalnym filtrem promieni słonecznych o faktorze 3-4. Stosuje się go do olejków do ciała i do masażu, a także do kremów dla cery suchej, dojrzałej, zwiędłej, zniszczonej. Bardzo dobrze nadaje się jako olej bazowy do masaży aromatycznych. Twardnieje w niskich temperaturach. Olej z orzechów laskowych można podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej kokosowy:

INCI: Cocos nucifera
Olej kokosowy tężeje w temperaturze poniżej 25°C i ma wtedy kolor biały. W postaci płynnej jest żółtawy. Stosuje się go do olejków do ciała i do masażu, a także do kremów dla cery suchej, dojrzałej, popękanej i zniszczonej promieniami słonecznymi, oraz do kremów przeciwko dermatozom, jak również do kosmetykow do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Działa na skórę chłodząco i łagodząco. Olej kokosowy nie zawsze jest dobrze znoszony przez skórę, dlatego dobrze jest zmieszać go z innym olejem bazowym w proporcji 1:1. Olej kokosowy można podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury. Może działać komedogennie.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z orzechów makadamii:

INCI: Macadamia integrifolia
Olej z orzechów makadamii dobrze rozprowadza się na skórze, zawiera witaminy A, B, E i minerały. Stosuje się go do olejków do ciała i do masażu, a także do kremów dla cery suchej, łuszczącej się i wrażliwej, oraz do kosmetyków do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Dobrze się rozprowadza, nadaje się do masażu, jest łatwo wchłaniany przez skórę, Działa regenerująco, reguluje proces rogowacenia i poprawia przemianę materii. Olej z orzechów makadamii można podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej (oliwa) z oliwek:

INCI: Olea europaea
Używany w rozmaitych kosmetykach do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, łuszczącej się, popękanej, słabo ukrwionej. Nadaje się do maseczek na włosy i pielęgnacji paznokci. Działa rozgrzewająco, pobudza krążenie. Ma bardzo intensywny zapach i jeśli ktoś go nie toleruje można zmieszać go z innym olejem bazowym w proporcji 1:1. Olej z oliwek można również zastąpic olejem rzepakowym, który ma bardzo pdobne właściwosci. Olej z oliwek można podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z pestek brzoskwini:

INCI: Prunus persica
Olej z pestek brzoskwini ma podobny skład do oleju migdałowego. Używany w rozmaitych kosmetykach do pielęgnacji każdej cery. Dobrze nadaje się do olejków do masażu i do kąpieli. Jest łatwo wchłaniany przez skórę. Emulsje z olejem z pestek brzoskwini sa miękkie i intensywnie pielęgnujące. Nie powinien być podgrzewany powyżej 70?C.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej rzepakowy:

INCI: Brassica napus
Olej rzepakowy zawiera dużo witaminy E, witaminę K, prowitaminę A. Stosuje się go w rozmaitych kosmetykach do cery suchej, dojrzałej, łuszczącej się, popękanej i słabo dokrwionej. Może zostać zatąpiony olejem z oliwek lub zastąpić ten olej w kosmetykach. Nie powinien być podgrzewany powyżej 70°C.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej rycynowy:

INCI: Ricinus communis (Castor oil)
Olej rycynowy jest bardzo rzadko używany w kosmetykach jako jedyny olej bazowy, głównie jest stosowany do produkcji szminek i błyszczyków do ust, ponieważ nadaje im ładny połysk. Używany przez dluższy czas może wysuszyć skórę ust, dlatego płynne błyszczyki powinno się mieszać z innymi olejami. Niestety wówczas połysk nie jest taki intensywny.
Koncentracja w kosmetyku do 3-20%.

Olej z pestek dyni:

INCI: Cucurbita pepo
Olej z pestek dyni jest gęsty, ciemnozielony i ma intensywny zapach. Zawiera witaminę E i chlorofil. Znajduje zastosowanie w olejkach do ciała, balsamach do ciała, szamponach, żelach pod prysznic. Jest wskazany dla cery dojrzałej, suchej, popękanej, łuszczącej się. Działa przeciwzmarszczkowo.
Koncentracja w kosmetyku do 100%, jeżeli używającemu nie przeszkadza zapach oleju.

Olej ryżowy:

INCI: Oryza sativa
Zawiera witaminę E i dwa inne naturalne antyoksydanty, dzięki którym jest bardzo stabilny. Stanowi niewielką, naturalną ochronę przeciwsłoneczna. Bardzo przyjemnie rozprowadza się na skórze. Nadaje się do olejków do ciała i do masażu, a także do kremów do twarzy i balsamów do ciała. Kremy mają ładna miękką konsystencję.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Do góry

Aktualizacja 03.04.2006