Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Substancje żelujące

Substancje żelujące nadają płynnej bazie (np. woda) konsystencję żelu.

Agar-agar E406

INCI:Agar

Agar uzyskuje się poprzez ekstrakcję gorącą wodą czerwonych alg morskich. Pochodzi głównie z Japonii, USA, Hiszpanii, Korei, Maroka i Portugalii.
Agar-agar nie rozpuszcza się w zimnej wodzie. W gorącej wodzie tworzy galaretowatą masę. Dopiero po ostygnięciu tej masy powstaje żel. Wystarczy 0,4-0,5% agar-agar, aby uzyskać stabilny żel.
W kosmetyce rzadko jest używany, częściej za to można spotkać agar-agar w produktach żywnościowych, takich jak wyroby cukiernicze, dżemy, galaretki, lody, jogurty, twarożki, napoje mleczne, margaryny niskotłuszczowe, konserwy mięsne, wyroby garmażeryjne.
Agar-agar nie jest przyswajany przez człowieka, dlatego może być stosowany w produktach niskokalorycznych.

Do góry

Alginiany: Alginian sodu E401, alginian potasu E402, alginian amonu E402 i alginian wapnia E403

INCI: Algin

Alginiany i kwas alginowy E400 uzyskuje się ze ścian komórkowych różnych brązowych alg morskich i trawy morskiej. Kwas alginowy nie rozpuszcza się w wodzie, za to bardzo dobrze pęcznieje w środowisku wodnym. Potrafi przyjąć trzykrotną ilość wody w stosunku do własnej wagi.
Alginiany czyli sole i estry są rozpuszczalne w wodzie.
Alginiany są bardzo aktywnymi substancjami żelującymi. Już 0,25-0,5% alginianu jest wystarczające do zrobienia stabilnego żelu. Przez dodanie soli wapnia lub substancji o niskim pH (kwasy) żele na bazie alginianów robią się jeszcze gęstsze i stabilniejsze.
Alginiany są odporne na zimno i zapobiegają powstawaniu kryształków lodu przy zamrażaniu.
Alginiany i kwas alginowy są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym.
Kwas alginowy używany jest w dżemach, galaretkach, marmoladach i innych przetworach smarownych, także w produktach niskokalorycznych. Alginiany stosuje się w lodach, dżemach, galaretkach, marmoladach, przetworach rybnych, mrożonych, w pateryzowanej śmietanie, koncentratach deserów, napojów.
W kosmetyce uzywa się je do robienia żeli pod prysznic, szamponów, past do zebów, maseczek do twarzy i preparatów do masażu.

Do góry

Karagen E407

INCI: Carrageenen

Karagen, podobnie jak agar-agar uzyskuje się poprzez ekstrakcję gorącą wodą czerwonych alg morskich. 2% karagenu w gorącej wodzie tworzy kisielowaty żel, 3-5% tworzy stabilny żel.
W kosmetyce karagen stosowany jest jako substancja łącząca w pastach do zebów, jako stabilizator w szamponach.
W produktach spożywczych ma działanie zagęszczające.

Do góry

Mączka chleba świętojańskiego E410

INCI:

Mączkę chleba świętojańskiego uzyskuje się z nasion drzewa świętojańskiego, które rośnie w całym regionie śródziemnomorskim.
Mączka chleba świętojańskiego potrafi związać 80 do 100-krotna ilość wody. Jest to około 5 razy więcej niż skrobia.
W kosmetyce rzadko używany, w przemyśle spożywczym spotyka się jś w lodach, dżemach, marmoladach, deserach, musztardzie, sosach, napojach i deserach mlecznych, w serach topionych.

Do góry

Guma guar E412

INCI: Guar gum

Guma guar uzyskiwana jest z nasion rośliny o nazwie Cynaopsistetragonalba.
Guma guar jest biało-szarym proszkiem. Poprzez mieszanie gumy w wodzie powstaje kisielowaty żel.
W kosmetykach używa się gumy guar do produkcji dezodorantów z kulką, jako stabilizator w produktach do pielęgnacji włosów. Ulatwia rozczesywanie włosów.
Żel na bazie gumy guar jest stabilny w szerokim zakresie pH.
W przemyśle spożywczym stosowany w lodach, dżemach, marmoladach, deserach, musztardzie, sosach, napojach i deserach mlecznych, w serach topionych i innych.

Do góry

Guma arabska E414

INCI: Gummi arabicum, Acacia catechu

Guma arabska uzyskiwana jest z soku rosnącej na Bliskim Wschodzie i w Afryce akacji Akacia senegal. Sok uzyskuje się podobnie, jak żywicę, nacinając pień drzewa. Sok suszy się i mieli na proszek.
Guma arabska szeroko stosowana jest jako klej do papieru, również w kopertach i etykietkach.
W przemyśle spożywczym głównie do produkcji żelek, gumy do żucia, wyrobów cukierniczych i napojów.

Do góry

Guma ksantanowa E415

INCI: Xanthan

Guma ksantanowa to polisacharyd, który jest już od 30 lat produkowany. Bakteria tworząca gumę ksantanową Xantomonas campestris żyje i rozmnaża się w roztworach zawierających cukier i skrobie. Po fermentacji guma ksantanowa jest wytrącana przy pomocy alkoholu, suszona i mielona.
Guma ksantanowa rozpuszcza się w wodzie i tworzy żele, ktore są stabilne i odporne na zmiany temperatury. Można je zamrażać i rozmrażać.
Guma ksantanowa w produktach kosmetycznych stosowana jest jako stabilizator i substancja nawilzająca. Spotyka się ja w emulsjach, szamponach, żelach do mycia, pastach do zębów, tuszach do rzęs. W przemyśle spożywczym guma ksantanowa używana jest w lodach, sosach sałatkowych, dżemach, galaretkach, majonezie, musztardzie, wyrobach cukierniczych, napojach i innych.

Do góry

Kwas hialuronowy lub hialuronian

INCI: Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate

Kwas hialuronowy należy do grupy polisacharydów. Polisacharydy należą do grupy cukrów i znajdują się w wielu komórkach żywych organizmów w tkance łącznej.
Posiada właściwość absorbowania dużej ilości wody, w organizmie żywym pełni zadanie substancji smarującej w stawach.

Kwas hialuronowy uzyskiwano z grzebieni kogutów. Technologia ta jest dosyć kosztowna, dlatego od końca lat 90-tych uzyskuje się kwas hialuronowy w sposób biotechnologiczny w procesie fermentacji bakterii ze szczepu streptokoków. Taki kwas hialuronowy nie zawiera białka zwierzęcego, co było przyczyna alergii w stosowaniu kwasu hialuronowego w medycynie. W medycynie kwas hialuronowy stosowany jest w chirurgii oka oraz przy leczeniu zapalenia stawów.

W czystej, syntetycznej postaci tworzy białe kryształki, które rozpuszczone w wodzie tworza żel. Nawet bardzo rozcieńczony kwas hialuronowy (0,2%) wykazuje konsystencję żelu.

W kosmetyce stosuje się kwas hialuronowy ze względu na jego umiejetność tworzenia na skórze cienkiej, niewidzialnej, przepuszczającej światło, elastycznej warstwy. Warstwa ta nie dopuszcza do utraty wilgotności w skórze. Dzięki niemu skóra jest gładka, elastyczna i jędrna. Skutki działania kwasu hialuronowego nie są jednak trwałe. Skóra ma lepszy wygląd tylko w czasie jego stosowania.

Robiac żel na bazie kwasu hialuronowego dobrze jest najpierw rozpuścic go w alkoholu, wówczas nie pecznieje i nie tworzy się żel tylko zawiesina i dopiero taką zawiesinę wlewa się do wody. W ten sposób można uniknąć tworzenia się grudek.

Do góry

Skrobia

INCI: Corn Starch, Potato Starch, Rice Starch, Wheat Starch

Skrobia jest najważniejszym węglowodanem roślinnym i z tego powodu najważniejszym węglowodanem w naszej diecie.
W kosmetykach używana jest głównie w pudrach do ciała i do twarzy, gdyż potrafi ona absorbować tłuszcz i wodę nie pęczniejąc przy tym. Aby utworzyć żel na bazie skrobi należy najpierw skrobie wymieszać z zimną wodą i dopiero taką zawiesinę wlać do gorącej wody.

Do góry

Kwas krzemowy E551

INCI: Silica/ Hydrated Silica

Kwas krzemowy w bezwodnej formie SiO2 ma postać lotnego proszku ( a właściwie pyłku), nie ma smaku.
Rozpuszcza się w wodzie tworząc żel, kwas krzemowy tworzy równiez z olejami żel. Może absorbować do 40% wody.
Koncentracja 0,5% - 1% poprawia właściwości pudrów.
Kwas krzemowy nie jest toksyczny.
W kosmetykach można używać do robienia żeli, poprawia wygląd skóry, można go stosować w przypadkach stanów zapalnych skóry, wyprysków, oparzenia, ran.
Nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii.
Kwas krzemowy można używać do robienia kremów, żeli, kosmetyków kolorowych, a także pasty do zebów. Kosmetyki zawierające kwas krzemowy są odporne na zmiany temperatury, nie są klejące i sąodporne na działanie mikroorganizmów.


Źródła: http://www.beautykosmos.de/fohstof-des-monats-2006-05.htm
http://www.mediweb.pl/nutrition/wyswietl_vad.php?id=466

Do góry

Aktualizacja 26.06.2006