Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Recepty na kosmetyki do twarzy:

Krem zimowy Pani Moniki Wieczorek:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Substancje czynne:

Substancje zapachowe i czynne:

Konserwant:

Wykonanie:

Fazę tłuszczową roztopić w łaźni wodnej. Allantoinę rozpuścić w naparze ziołowym o temperaturze około 60°C. Do płynnej fazy tłuszczowej dolać powoli napar ziołowy, cały czas mieszając fazę wodną. Po ostygnięciu emulsji dodać olejek eteryczny. Na koniec dodać spirytus.
Uwaga: olejek eteryczny cynamonowy może podrażniać, a nawet powodowac oparzenia u osób reagujących na niego alergicznie. W takich przpadkach konieczne jest zastąpienie olejku cynamonowego innym olejkiem eterycznym.

Krem jest godny uwagi, bardzo uelastycznia skórę i wygładza, chroni przed warunkami zewnętrznymi i nie jest tak tłusty, jak niektóre kremy lanolinowe.
Pzepis na krem zimowy opracowała i przetestowała Pani Monika Wieczorek.

Lekki krem nawilżający:

Faza tłuszczowa do zrobienia 20 kremów:

Faza tłuszczowa do zrobienia jednego kremu:

Faza wodna:

Substancje czynne:

Substancje zapachowe i czynne:

Konserwant:

Wykonanie:

Krem można zrobić w dwa różne sposoby. Pierwszy sposób można wykonać, jak się ma mało czasu, a drugi, jak chce się uzyskać stabilną, jednolitą emulsję.

Ten sam krem zrobiony na bazie oleju krokoszowego ma bardzo dobre właściwości matujące.

Do góry

Krem nawilżający - mój ulubiony:

Faza tłuszczowa do zrobienia 6-7 kremów:

Faza tłuszczowa do zrobienia jednego kremu:

Faza wodna:

Substancje czynne:

Substancje zapachowe i czynne:

Konserwant:

Wykonanie:

15 g fazy tłuszczowej (półtora łyżeczki do herbaty) włożć do zakręcanego słoika. Można troche ją rozgnieść lub ogrzać. Zalać gorącą wodą destylowaną, zakręcic słoik i mocno nim potrząsac, aż powstanie emulsja. Słoik odkręcic i, aby uzyskać emulsję o jednolitej konsystencji, jeszcze trochę ją pomieszać łyżką. Gdy krem ostygnie do okolo 30°C dołożyć substancje czynne, zpachowe i konserwant. Dokladając je należy krem cały czas mieszać.

Wersja light:

10 g fazy tłuszczowej i 40g wody destylowanej. Poza tym wykonanie jak wyżej.

Do góry

Kremy bez emulgatorów

Ponieważ zdobycie emulgatorów nie jest łatwą sprawą, podaję poniżej kilka recept kremów bez emulgatorów. Kremów z lanoliną nie wypróbowałam, więc będę wdzięczna za wszelkie uwagi i opisy dotyczące robienia kremów z lanoliną i ich działania.

Coldcreme:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Substancje zapachowe i czynne:

Konserwant:

Wykonanie:

Całą fazę tłuszczową w słoiku włożyć do garnka z gorącą wodą stojącego na małym ogniu. Poczekać aż faza tłuszczowa całkowicie sie rozpuści. Równocześnie podgrzewać wodę. Gdz faza tłuszczowa będzie płynna i bez grudek wlewa się powoli podgrzaną do około 70°C wodę. Teraz trzeba krem energicznie mieszać, najlepiej mikserem, aż do całkowitego wystygnięcia emulsji. Jeżeli wcześniej skończy się mieszać, to woda i tłuszcz mogą się rozdzielić. Jak krem ostygnie dodaje się konserwant i substancje zapachowe. Coldcreme jest dosyć tłustym kremem, dobrym na zimę. Duża zawartość oleju migdałowego powoduje, że robi na skórzę chłodzące wrażenie, stąd jego nazwa.

Do góry

Krem miętowy:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Substancje zapachowe i czynne:

Wykonanie:

Takie jak Coldcreme. Recepta pochodzi z książki Stephanie Faber "Hobbykurs Kosmetik". Krem nie zawiera żadnego konserwanta. Jest dosyć tłusty (60% tłuszczu) i prawdopodobnie z tego powodu nie musi być dodatkowo konserwowany. Dzięki zawartości mięty krem ten poprawia krążenie i kondycję zanieczyszcznej skóry, działa ściągająco na pory.

Do góry

Krem tymiankowy:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Substancje zapachowe i czynne:

Wykonanie:

Tak jak Coldcreme. To jeszcze jedna recepta Staphanie Faber. Również bez użycia środków konserwujacych.

Do góry

Krem pomarańczowy:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Substancje zapachowe i czynne:

Wykonanie:

Tak jak Coldcreme. Recepta pochodzi z "Kieszonkowej encyklopedii zdrowia i urody. Kosmetyki naturalne".

Do góry

Fluid:

Mieszanka pigmentowa

Faza tłuszczowa do zrobienia 5 fluidów:

Faza tłuszczowa do zrobienia jednego fluidu:

Faza wodna:

Konserwant:

Wykonanie:

Najpierw trzeba zmieszać wszystkie pigmenty w odpowiednich proporcjach. 1 łyżeczkę mieszanki uciera się w moździerzu na jednolity proszek.

Roztopić 10 g fazy tłuszczowej,

około 1/5 roztopionego tłuszczu wlewa się do utartych pigmentów i znowu uciera je z tłuszczem.

Pigmenty "oklejone" tłuszczem nie sklejają sie ze sobą i nie robią się grudki.

Masę pigmentową trzeba zeskrobać z moździerza i dolożyć do płynnego tłuszczu.

Zamieszać albo zmiksować.

Wodę podgrzaną do temperatury około 60°C można powoli wlewać do tłuszczu z pigmentami, cały czas mieszając.

Jak fluid trochę ostygnie wtedy można wlać spirytus i zamieszać. Na koniec przelać do słoiczka i gotowe.

Pod taki fluid nie trzeba się smarować dodatkowo kremem. Olej jojoba (lub inny)jest wystarczająco nawilżający i pielęgnujący.
Mieszankę pigmentową można dostosować do własnych potrzeb: przyciemnić dodając ciemnobrązowy, rozjaśnić dwutlenkiem tytanu, zaróżowić czerwonobrązowym. Na początek można też zmieszać trochę mniej ochry (np. dwie łyżeczki zamiast trzech), bo wydaje mi się, że fluid z taką mieszanką jak powyżej mógłby być trochę mniej żółty.
Recepta pochodzi z książki Jean Pütz, Christine Niklas "Schminken, Masken, schönes Haar. Die sanfte Kosmetik"

Do góry

Krem z mineralnymi filtrami UV:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Filtr VU:

Konserwant:

Substancje zapachowe:

Wykonanie:

Wykonanie tak, jak przy robieniu fluidu: fazę tłuszczową rozpuścić, filtr utrzeć w moździerzu, dodać trochę roztopionej fazy tłuszczowej, utrzeć pastę, pastę zeskrobać z moździerza, dołożyć do reszty fazy tłuszczowej, a póżniej jak normalny krem: zamieszać fazę tłuszczową, dolać wody, zemulgować, a jak wystygnie dolać konserwant. Można też dodaż zapach.
Jeśli krem by się kruszył i trudno się rozsmarowywał, to można cały krem włożyć do łażni wodnej, roztopić i dołożyć kilka pastylek lamecreme i dolać trochę oleju, jak się wszystko roztopi, to zamieszać i poczekać aż wystygnie i mieć nadzieję, że będzie się lepiej zachowywał ;-))).

Do góry

Krem dla cery problematycznej, skłonnej do wyprysków:

Faza tłuszczowa:

Faza wodna:

Substancje czynne:

Konserwant:

Wykonanie:

Fazę tłuszczową roztopić w łażni wodnej, 25 ml wody podgrzać do temperatury około 60°C. Do płynnej fazy tłuszczowej dolać powoli wodę, całz czas mieszając faze wodną. W pozostałych 5 ml wody rozpuścić niacynamid, po ostygnięciu emulsji dodać rozpuszczony w wodzie niacynamid i pozostałe substancje czynne cały czas mieszając krem. Na koniec dodać spirytus.

Krem można modyfikować na wiele sposobów. Zamiast wody można użyć napar z rumianku, nagietka, arniki czy mięty. Olej krokoszowy można zastąpić innym olejem nieschnącym (słonecznikowym, sojowym, z pestek winogron) lub maceratem brzozowm, lawendowym, dziurawcowym również na bazie oleju nieschnącego. Innymi skutecznymi substancjami czynnymi są allantoina, ekstrakt z zielonej herbaty, olejek eteryczny herbaciany lub lawendowy czy witamina F.

Do góry

Aktualizacja 03.05.2007