Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Oleje

W kosmetyce naturalnej używa się głównie olejów roślinnych i takie właśnie chciałabym tutaj przedstawić. Akceptuje się rownież lanolinę, która jest tłuszczem pochodzącym z wełny owczej, ale dla mnie kremy z lanoliną są zbyt tłuste i zatykają pory, poza tym wydaje mi się to dosyć obrzydliwe smarować się tłuszczem z tłustych włosów :-).
Oleje roślinne dzielą sie pod względem "tłustości" na schnące, półschnące i nieschnące. Im więcej dany olej zawiera kwasów tłuszczowych wielokrotnie nienasyconych, tym szybciej "wysycha" na powietrzu. Proces "wysychania" nie jest dokładnie zbadany, ale objawia się tym, że oleje schnące pod wpływem powietrza zmieniają sie w elastyczną, niepłynną warstwę.
Dla cery tłustej i mieszanej najlepiej nadają się oleje schnące i półschnące. Do suchej i dojrzałej najodpowiedniejsze są oleje półschnące i nieschnące. Oleje nieschnące mogą działać komedogennie czyli zaskórnikotwórczo.
Zawartość kwasów tłuszczowych wielokrotnie nienasyconych:

Trwałość olejów jest również zależna od ilości kwasów tłuszczowych wielokrotnie nienasyconych. Trałość czyli czas, w którym olej po otwarciu butelki jest przydatny do użycia:

A teraz krótkie "wizytówki" o poszczególnych olejach:

Oleje schnące

Oleje półschnące

Oleje nieschnące

Tłuszcze stałe

Aktualizacja 03.04.2006